





Din 1 decembrie, iluminatul ornamental specific sărbătorilor de iarnă a fost pornit, pe principala arteră a municipiului Roman.
La intrarea dinspre Bacău, în zona Giratoriului Favorit, pe E85/DN2, Moș Crăciun îi întâmpină pe călători, zona giratoriului fiind ornată cu figurine luminoase și ghirlande.

Ghirlande luminoase sunt amplasate pe toată lungimea b-dului Roman Mușat, de la intrarea în Roman, zona favorit și până la ieșirea din Roman, spre Iași.

Au fost amplasate figurine luminoase și în zona spitalului vechi, la intrarea în pietonal, zona Băncii Transilvania – United Pub.

Și scuarul Hotelului Roman a fost inundat de luminile specifice sărbătorilor de iarnă.

În Piața Roman Vodă, iluminatul ornamental va fi pornit la mijlocul lunii decembrie, aproape de Crăciun.

Așa cum a declarat conducerea Primăriei Roman, în acest an nu au fost achiziționate figurine sau ghirlande luminoase noi.