












Conducerea Primăriei Roman anunță că în scurt timp vor începe lucrările de amenajare peisagistică a zonei Republicii- Smirodava – CA Rosetti, în baza unui proiect care va avea mai multe etape.
„Pentru a lucra cu spor și eficient, am împărțit cele peste 28 hectare pe care le vom moderniza în cinci zone și vom interveni treptat, iar cum finalizăm o porțiune intrăm pe o alta. Prima zonă este cea sudică, dintre bulevardul Republicii – strada Smirodava – strada Gloriei (Umbreluța). Prima etapă este cea de curățenie, când vom îndepărta vegetația parazită și uscată și împrejmuirile ilegale. Pentru a nu provoca discuții inutile, vă informez asupra faptului că, prin proiect, nu se va tăia niciun copac și ne asumăm plantarea a cel puțin 100 de noi arbori în zonă, atât în zona spațiilor verzi de lângă blocuri, dar și în zona parcărilor. Din primăvară, vom trece la demolarea garajelor, în locul lor urmând să amenajăm locuri de parcare moderne, laolaltă cu modernizarea aleilor dintre blocuri și a spațiilor verzi.
Vă voi ține la curent cu derularea lucrărilor și am convingerea că, la finalul proiectului, zona va arăta la fel de frumos și îngrijită ca cea din Smirodava – Bogdan Dragoș sau Anton Pann”, a precizat Lucian Micu, primarul municipiului Roman.
Foto: arhivă – nu aparține proiectului