



Consilierul de presă al Spitalului Municipal de Urgență Roman precizează că „în această perioadă de pandemie, adresabilitea la nivelul CPU Roman este cu aproximativ 80% mai mare fata de alte perioade ale anului. Săptămâna trecută, la nivelul CPU Roman au fost consultați 1315 de pacienți.
Cea mai aglomerata zi a fost cea de luni, 28 septembrie, cu 191 de pacienți prezenți la CPU Roman. Dintre cei consultați și ulterior, unii dintre ei și internați, aproximativ 60-65 % au domiciliul aparținând de spitalele din Piatra Neamț, Bicaz sau Târgu Neamț și doar 45 % sunt de pe raza municipiului Roman.
Astăzi, 5 octombrie 2020, în Spitalul Municipal de Urgență Roman figurează internați 454 pacienți, cele mai aglomerate secții fiind Chirurgie generală, Ortopedie-traumatologie, Medicină Internă și ATI.”